Inteligentně a funkčně zařídit malou místnost je těžké a vyžaduje si to širší perspektivu. Stejné je to však i v případě velkého obývacího pokoje, pokud chcete, aby působil útulně a zároveň celistvě.
Zatímco malé prostory mají nevýhodu v tom, že při jejich zařizování máte limitované možnosti, velké místnosti se potýkají s opačným problémem – variant je víc než dost. Jediným způsobem, jak zužitkovat každý jeden kout naplno, je vytvořit si jakési zóny pro různé činnosti během dne.
Výsledek může být buď skvělý a vám vznikne ideální prostor na zábavu a odpočinek pro všechny členy rodiny, nebo katastrofální, podaří-li se vám vytvořit mix stylů, které vůbec nejdou dohromady. Sestavili jsme pro vás designérské tipy, se kterými docílíte harmonie a požadovanou úroveň komfortu.
Sjednocený prostor obývacího pokoje s použitím zajímavě řešených polic, ve kterém chybí už jen stylová sedačka. Zdroj: pixabay.com
Vytvořte zóny
Základem téměř každého české obýváku bývá televizor, na který se orientuje i sedací souprava. Můžeme tedy hovořit o jakési zóně zábavy, kde se každý večer scházejí všichni členové rodiny, aby se společně podívali na film, seriál či televizní pořad. Designéři tvrdí, že do rozměrných prostor je nejideálnější rohová sedačka, protože působí útulně a je možné zvolit libovolnou délku jejích ramen.
Příklad různých zón v prostoru obývacího pokoje, které vytvořil náš zákazník. Zdroj: sedackyphase.cz
V malém obýváku musíte kouzlit s prostorem, nemáte zde tedy možnost vytvořit si další zóny. Pokud však máte ve vašem domě nebo bytě k dispozici velký prostor, máte volnou ruku při volbě, jaká další malé „centra“ si v něm vytvoříte. Běžnou součástí obýváků bývají například jídelní stoly, velké knihovny, herní centra s konzolami či místa na hudební nástroj.
Opticky rozdělte prostor
Na oddělení jednotlivých zón můžete použít různé prvky. Tím nejzákladnějším mohou být například záda sedačky. Pokud máte velký obývák, nemusíte sedací soupravu dávat ke stěně – nechte prostor dýchat a sedačku umístěte tak, aby jeden z jejích hřbetů působil jako oddělovač od dalších zón. Na optické oddělení výborně poslouží i koberce, vsaďte však na několik malých a nikoli na jeden centrální, který bude pokrývat celou plochu podlahy. Za tímto účelem poslouží i výrazné závěsy.
Pokud byste však chtěli zajít ještě dál, na strop můžete přidat trámy nebo vybudovat tzv. polostěny do výšky pasu průměrného člověka. Prvkem, který se využívá na ohraničení různých center v obývacím pokoji, bývá i vysoký a úzký ozdobný stolek, který můžete postavit k zádům sedačky. Dávejte však pozor, aby výška stolku nepřevyšovala výšku opěrky.
Sedačka Lamia u našeho zákazníka vytvořila zajímavé konverzační centrum. Zdroj: sedackyphase.cz
Používejte zajímavé prvky
Problémem velkých místností často bývají vysoké stropy, které při nízké výšce nábytku vytvářejí nežádoucí kontrast. Pokud i vás trápí tento problém, zkuste malý trik, který používají bytoví designéři – strop natřete minimálně o dva odstíny tmavší barvou než zbylé stěny – prostor se tak opticky zmenší a bude působit příjemnější.
Netradičně také můžete využít osvětlení místnosti. Namísto jednoho masivního stropního lustru vsaďte na rozmístění menších a nenápadnejších lamp rozmístěných po celé pokoji. S počtem lamp to však nepřežeňte, postačí vám například jedna centrální visící ze stropu a dvě nebo tři v různých koutech. Dbejte také na to, aby se jejich design navzájem nebil – buď vsaďte na elegantní skleněné svícny nebo lampy se stínítky v barvách tón v tónu (tedy barvy v podobných odstínech).
Police na stěnách také nemusí být nudné. Vyzkoušejte například netradiční systém polic, který zabere celou jednu stěnu – vaše sbírka knih bude přispívat k dobrému pocitu, který z obývacího pokoje budete mít nejen vy, ale i vaši hosté.
Ve velkém obýváku se také můžete hrát s barvami a vzory. Funkci optického oddělovače prostoru výborně zastoupí například barevná tapeta nebo imitace cihelného obkladu na stěně za televizorem. Při doplňcích vsaďte na větší rozměry – obrazy a fotografie mohou být mnohem rozměrnější než v malých prostorech, totéž platí i o svíčkách, soškách nebo ozdobných polštářích, otomanech a pokojových květinách.
Je mnoho možností, jak můžete pracovat s velkým prostorem, který vám byl dán. Můžete využít služeb profesionálního designéra, ale bohatě vám postačí například i čas strávený na blozích zaměřených na bytový design a architekturu. Internet je nekonečnou studnicí inspirace. Věříme, že svou troškou jsme přispěli i my.
Váš PHASE tým