Každá místnost v domě splňuje svůj specifický účel. Obývací pokoj za běžných okolností „obýváme“ během drtivé většiny dne, zařídit bychom si jej proto měli adekvátně tomu, k čemu jej využíváme nejčastěji.
„Jaký si to uděláš, takový to máš,“ říká se o životě, a velmi jednoduše bychom to mohli aplikovat i na bydlení. Každá místnost v domácnosti by měla odrážet osobnost majitelů z prostého důvodu – abychom se doma cítili dobře a pohodlně a aby naši relaxaci nekazil žádný rušivý element. Nejde přitom jen o design, barevné kombinace a harmonii mezi jednotlivými prvky interiéru, důležité je i samotné rozmístění nábytku a jeho orientace. Jak byste měli postupovat při zařizování obývacího pokoje?
Klíčový je centrální bod
I když se může zdát, že tento bod se týká zejména těch, kteří začínají se zařizováním na tzv. čisté podlaze, nemusí to být tak docela pravda. Centrální bod v obýváku je klíčový pro určení orientace nábytku, nejčastěji sedačky, konferenčního stolku či případných taburetů a křesel. Kupujete-li jen novou sedačku nebo obměňujete-li nábytek a staré rozmístění vám vyhovuje, nemusíte nic měnit.
Pokud vám však původní nábytek při běžném pohybu přinášel problémy, z nějakého důvodu vám nevyhovoval, např. vám slunce nadměrně svítilo na obrazovku televizoru nebo naopak byla centrální část obývacího pokoje příliš tmavá, zkuste popřemýšlet o jiné možnosti, jak nábytek orientovat.
„Ohniskem“ obýváku bývá ve většině domácností televizor, ale může jím být stejně tak i okno se zajímavým výhledem, knihovna s kolekcí knih nebo suvenýrů, zábavní systém, krb či umělecké dílo. Je to místo, kam jako první padne zrak při příchodu do místnosti. Pokud rádi diskutujete nebo často hostíte návštěvy, může jím být třeba konferenční stolek, kolem kterého se bude soustřeďovat pohovka s křesly.
Je-li váš obývací pokoj velká a rozměrná místnost, můžete mít takových center více – jedno hlavní a to druhé (nebo i třetí) jako vedlejší. Určete je a zařiďte si místnost tak, aby byla účelná a pohodlná přesně pro vás. Obývací pokoj by totiž měl být místem, které perfektně vyhovuje vašemu životnímu stylu.
Jaké jsou obecné situace, ve kterých se můžete najít i vy?
Podle designérů existuje pět základních možností rozmístění nábytku. Tou první je důraz na ohniskový bod, kde se sezení orientuje kolem televizoru (nebo krbu atd.). Druhou možností je aranžování sedacího nábytku do středu místnosti tak, aby se dalo pohodlně konverzovat a zároveň bylo možné sedačku a křesla obcházet.
Typické rozmístění obývacího pokoje je s důrazem na ohniskový bod – nejčastěji televizor. Zdroj: sedackyphase.cz
Třetí situace je typická pro rodiny s dětmi, kdy je nutné vytvořit prostor na hraní těch nejmenších a zároveň i na jiné činnosti (mluvení, sledování televize, čtení atd.) pro dospělé. Jednou z možností je umístit do prostoru mezi sedačkou a televizorem pohodlný koberec, na kterém se mohou děti bavit a zároveň budou pod drobnohledem rodičů.
Čtvrtá možnost je vhodná zejména pro domácnosti s velkým obývacím pokojem. Klade důraz na vizuální harmonii, kdy si můžete s nábytkem vyhrát. Základem je umísťování podobně velkých kusů proti sobě (například sedačka proti obývákové stěně nebo proti dvěma křeslům). Pravděpodobně budete muset vyzkoušet různé kombinace, než se vám podaří vytvořit dokonalý soulad.
Posledním, pátým principem při uspořádávání nábytku je důraz na zarovnávání a symetrii. Pomocí něj se páry nábytku, ale i lamp, doplňků a uměleckých předmětů rozmísťují do rovných linií. Symetrické aranžování je vhodné pro formální prostory jako čekárny, zasedací místnosti nebo konferenční místnosti.
Dejte všemu ten správný rozměr
Jedním z hlavních pravidel při zařizování je harmonie a balanc. To platí zejména ve vztahu nábytek versus velikost místnosti, ale také mezi nábytkem a členy domácnosti. Velké pokoje si přirozeně žádají rozměrný nábytek, ale nemusí být zákonitě každý kus nad běžným velikostním průměrem. Malé místnosti je naopak nutné zařídit maximálně účelně – zvolte raději jednodušší skříňku pod televizor a průměrně velkou sedačku. Extra sezení pro návštěvy můžete vyřešit pomocí taburetů nebo sedacích vaků, které v běžných dnech uložíte mimo obývací pokoj.
Pokud potřebujete velkou sedačku pro vaši početnou domácnost a máte na ni dostatek místa, určitě si ji kupte. Konferenční stolek by měl adekvátně odpovídat rozměrům sedačky – doporučuje se, aby stůl tvořil ½ nebo 2/3 pohovky. Boční stolky mohou být i menší, zvláště pokud slouží pouze na lampy a pro odkládání malých věcí.
Konferenční stolek by měl být velký adekvátně rozměru sedačky. Zdroj: sedackyphase.cz
Máte cenný porcelán nebo množství trofejí, které chcete vystavit? Pořiďte si prosklenou polici, která minimalizuje usazování prachu. Pokud máte spoustu věcí a potřebujete dostatek úložného prostoru, klidně do obýváku umístíte dobře vypadající skříň nebo komodu. Měla by být s uzavřenými dvířky, abyste udrželi čistotu prostoru a zároveň skryli to, co nepotřebují vaši návštěvníci vidět.
Vyberte si potah sedačky, který vám přesně vyhovuje
Moderní potahové materiály na sedací soupravy jsou odolné, snadno se udržují a čistí. Na výběr je obrovské množství barev a struktur. Volba potahu sedačky by také měla odrážet vaši momentální rodinnou situaci.
Pokud máte malé děti a málo času na úklid nebo ošetřování potahu, zvolte si některý z našich omyvatelných látkových potahů. Jsou pevné a skvrny od fixů nebo pastelek z nich dokážete smýt i čistou vodou. Více o Skvrny na látkových sedačkách Phase odstraníte čistou vodou.
Kožené sedačky se také snadno čistí, ale většinou je doporučujeme zákazníkům, kteří již mají odrostlé děti nebo jsou mladí a svobodní – a ochotni do takového exkluzivního nábytku investovat více. Takto potažené sedací soupravy jsou velmi odolné a při správné péči vydrží i více než 10 let. O kůži je však třeba se starat citlivěji. Jelikož jde o přírodní materiál, důležité je ošetřování speciálními přípravky a také impregnace, která zabrání vsakování skvrn do potahu. Péči o kožené sedačky jsme se věnovali také v našem blogu.
Při zařizování obývacího pokoje nezapomínejte ani na malé drobnosti a doplňky, které jí vdechnou tu správnou domácí atmosféru a vám vykouzlí úsměv na tváři. Může jít například o pohodlné polštářky na pohovku, milým doplňkem jsou ovšem také romantické svíčky, rodinné fotografie v rámech, živé květiny a koberce.