Je pátek odpoledne, víkend volá, no vy pořád trčíte v práci. Netrvá dlouho a vznikne dilema: zůstat v práci a krásný letní den obdivovat jen zpoza okna nebo vyjít vstříc nadcházejícímu víkendu a vzít si práci domů? Většina by asi brala tu druhou možnost. No na práci doma nestačí mít jen zodpovědný přístup a odhodlání, nutností je také vhodný prostor. Jak by měla vypadat domácí kancelář?

  1. Vyhraďte si místo na práci

Asi nejdůležitější při zřizování domácí kanceláře je její umístění. Ne každý si může dovolit luxus v podobě vyhrazení celé jedné místnosti pro pracovnu, i když takové řešení je nejideálnější. Častým tahem proto bývá vytvoření pracovně v hale nebo obýváku. Vyvarujte se pracování v ložnici, ta má sloužit jen k odpočinku, který byste si při kopu papírů a všudypřítomného stresu vychutnali asi těžko.

  1. Zaujímavé interiérové řešení

Pokud jste majitelem menšího bytu, pracovnu si můžete vytvořit s pomocí různých příček, paravánu nebo závěsu. Na práci se přece potřebujete soustředit a nechcete, aby vás neustále vyrušovali ostatní obyvatelé bytu.

  1. Pracovní a relaxační část

Pokud vám to možnosti vašeho bytu nebo domu dovolují, rozdělte vaši domácí pracovnu na pracovní a relaxační část. Pokud ne fyzicky, alespoň vizuálně. V pracovní části by měl být velký pracovní stůl, který na sto procent splňuje vaše požadavky na práci. Na své zdraví myslete při výběru kancelářského křesla, za kvalitu se vám váš záda poděkuje. Pracovní stůl by neměl být pod ani před oknem, zvláště pokud pracujete s počítačem. V pracovně třeba klást důraz i na zdroje světla. Ideální je, pokud do místnosti proudí co nejvíce denního světla, pokud to však není možné, pořiďte si dostatečně silné zdroje umělého světla, které budou zároveň šetrné k vašim očím.

Relaxační část pracovny by měla být posvátným místem, kde budete čerpat energii na řešení nových pracovních úkolů. Jeho základem bývá kvalitní sedací souprava. Může být složená z dvoumístné pohovky a lenošky, křesla a taburetky, zkrátka – můžete si ji vyskládat zcela podle svých představ. Variabilní sedací souprava poslouží asi nejlépe – může plnit funkci designové sedačky, křesla na odpočinek či čtení a po rozložení poslouží jako dočasné lůžko v nepředvídatelných situacích.

  1. Psychologie barev

Psychická pohoda je při práci velmi důležitá. Věřte či ne, i použití barev může pozitivně nebo negativně ovlivnit vaše pracovní výkony. Asi nejvhodnější barvou do pracovny je modrá. Podporuje soustředění a efektivitu práce, doporučují se zejména její světlejší odstíny. Potřebné duševní uvolnění poskytuje i zelená barva, která zároveň vytváří pohodu a inspiruje k tvůrčí činnosti. Optimismus a oživení přinese do pracovny červená a oranžová. Tyto optimistické barvy vás nabijí energií a stimulují kreativitu, netřeba to s však nimi přehánět a hned je použít na vymalování všech stěn. Lenoška nebo doplňky v těchto ohnivých barvách poslouží dostatečně dobře. Pro kreativní profese je dále vhodná fialová či žlutá, analytikům, naopak, lépe padnou zemité a neutrální barevné tóny.

Zdroje obrázků: styleandhome.com, harpersbazaar.com, flickr.com, alovelybeing.com