O skříňky v obýváku je třeba pečovat stejně šetrně jako o sedací soupravu. Na dřevo se musí opatrně a bez zbytečně velkého množství vody. Úspěch spočívá i ve voskování.
Křesla či gauče nejsou jedinou součástí českých obýváků. Neodmyslitelně do nich patří i dřevěný nábytek. Dřevo zkrátka vytváří pocit domova. I na naše sedačky Phase si zákazníci s oblibou objednávají nohy z masivu.
Tento nezaměnitelný přírodní materiál rádi využíváme nejen jako základ konstrukcí sedaček, ale i jako podstatnou a viditelnou část našich jídelních židlí či křesel. Ale stejně jako v případě čalouněného sedacího nábytku, ať už je kožený nebo látkový, i o výrobky ze dřeva se musíme pravidelně starat.
Jak pečovat o sedačky jste si na našem blogu mohli přečíst již v článcích Vyzbrojte se proti skvrnám na látkové sedačce.
Nejen čalouněný, ale i dřevěný nábytek si vyžaduje naši starostlivost. Na pravidelnou údržbu úplně postačí jemný hadřík. Zdroj: bigstockphoto.com
S čištěním začínejte odshora
Prach se usazuje skoro všude, a proto je třeba dřevěný nábytek pravidelně čistit prachovkou nebo jemným hadříkem. Takováto pomůcka po sobě nesmí zanechávat žádná vlákna a prach by na ní měl zůstávat, aby se zbytečně nerozvířil.
Dřevo je v našich domácnostech všudypřítomné, vytváří pocit domova. Příjemně působí i v detailu, tak jako dřevěné nohy na sedačce Bologna. Zdroj: sedackyphase.cz
Pokud chcete zvolit nejefektivnější způsob utírání prachu, nejjednodušší je začít na vrchních policích a postupovat směrem dolů. Pokud byste začali dole, prach z horních míst nábytku by mohl zanést už vyčištěné spodní části.
Pro odstranění případných nečistot stačí i jemně navlhčený hadřík. Po něm však musíte nábytek dokonale utřít do sucha. Voda by mohla dřevěnému nábytku ublížit. Zvláště na lakovaném nábytku by mohly vzniknout světlé skvrny.
Univerzální spreje mohou nábytek i poškodit
Reklamní spoty v televizi vám nabízejí spreje a jiné přípravky na nábytek, kterých cílem je zbavit vás prachu i na několik týdnů nebo poskytnout nábytku takový lesk, že vás budou oči přecházet. Nabídky mohou být lákavé. Dřív než si nějaký přípravek koupíte, dobře si promyslete, zda ho doopravdy potřebujete.
Čalouněný nábytek v kombinaci s dřevem vypadá opravdu krásně, a proto i ve Phase dřevo používáme rádi. Například naši čalouněnou židli Top můžete mít s dřevěnými područkami, ale i o ty se musíte pečlivě starat. Zdroj: sedackyphase.cz
Internetový magazín Better Homes and Gardens rozebírá nejrůznější způsoby čistění a uvádí, že tyto přípravky, především univerzální, poskytují jen dílčí ochranu a v konečném důsledky mohou nábytek i poškodit. Vidět by to mohlo být zvláště na lakovaném nábytku. Potom vám už pomůže jedině odborný zásah profesionála. Platí tedy to samé jako u kvalitních sedaček, na nábytek používejte jedině přípravky doporučené výrobcem.
Samotný olej nábytku moc nepomůže
Někteří lidé ve snaze dosáhnout stálého lesku nábytku sahají i po přípravcích s vysokým obsahem oleje nebo dokonce jenom po samotném olivovém oleji. Toto řešení ale není nejlepší, protože olej lepí a prach na sebe spíše přitahuje než aby ho odpuzoval. Dokonce po takovéto „ochranné kůře” mohou na povrchu zůstávat vaše otisky prstů a nebo viditelné siluety jiných předmětů.
Vosk může vydržet i dva roky
Jak tedy dosáhnout čistého a atraktivně vyhlížejícího nábytku? Podle Better Homes and Gardens ze všech možných přípravků vychází nejlépe pastový či tekutý vosk speciálně určený na nábytek. Vytváří silnou nelepivou ochrannou vrstvu, která může vydržet i dva roky. Ale pozor, vosk ve spreji netvoří tak odolnou ochranu a je třeba jeho nános často obnovovat.
Váš Phase tým