Uzavřená nebo otevřená knihovna? Od truhláře nebo z obchodu? Přečtěte si naše tipy, jak si vybrat tu správnou.
I když žijeme v době smartphonů, tabletů a elektronických čteček knih, od čtení klasických vázaných titulů jsme zatím neupustili. Řada lidí, i mladých, touží po tom, mít doma velkou knihovnu, která dodá obývacímu pokoji domácí a intelektuální atmosféru. My v Phase to často vidíme i na fotkách, které nám posílají naši zákazníci. Nejednou se v blízkosti naší sedací soupravy tyčí knihovna.
Stejně jako sedačka také knihovna je nedílnou součástí českých obýváků. Nejenže slouží jako úložný prostor, ale i samotné knihy jsou dekorací, která upoutá pozornost nejedné návštěvy. Pokud i vy toužíte po poličkách plných knih, nabízíme vám několik rad, které vám s výběrem knihovny pomohou.
Stejně jako sedací soupravy i knihovny jsou neodmyslitelnou součástí obývacích pokojů. Na fotce od našeho zákazníka můžete vidět, jak prostor zútulňují. Zdroj: sedackyphase.cz
Knihovna na míru nebo z obchodu?
Pokud bydlíte v pronájmu nebo si zařizujete vaše první bydlení, raději si prozatím pořiďte jednoduchou policovou skříň z obchodu. Zjistíte-li po čase, že chcete mít knihovnu jinde a jinak velkou, snadněji ji přestěhujete nebo vám nebude líto ji vyměnit.
Už nejste v zařizování domova nováček? Potom si zkuste nechat udělat knihovnu na míru. Nemusíte běhat po obchodech a zdlouhavě hledat takový rozměr knihovny, který se vejde přesně do vašeho obýváku. Nábytek na míru ocení především lidé obývající atypické či malé prostory. Knihovnu si můžete navrhnout i sami a nenechat se omezovat tím, co je v obchodech.
Při vymýšlení, ale i při koupi nábytku myslete na to, že knížky mají různou velikost, a také jednotlivé police by proto měly mít rozdílnou výšku nebo by měly být nastavitelné. Pohodlně se tak do nich vejdou i větší knihy, které by jinak musely ležet naskládané na sobě.
Při navrhování knihovny myslete na rozdílnou výšku jednotlivých poliček, aby se do nich vešly i velké knihy tak, jak to můžete vidět v obýváku našeho klienta. Zdroj: sedackyphase.cz
Hluboká nebo mělká knihovna?
Úložný prostor na knihy bývá většinou skvělým řešením, jak využít místo, kam by se jiný nábytek nevešel. Knihovna totiž nemusí být nijak hluboká, stačí 30 centimetrů, menší knihy snesou i užší poličky. Například máte-li mezi stěnou a dveřmi nevyužitý prostor, neváhejte ho zaplnit úzkými policemi na knihy.
Hlubší nábytek, například klasický, 40 centimetrů hluboký, způsobuje, že po čase začnete ukládat knihy do dvou řad, což není úplně praktické. Určitě sami víte, že na ty vzadu člověk po čase zapomene. Pokud ale máte v obýváku málo prostoru a hodně knih, hlubší knihovna vám přijde vhod.
Otevřená nebo uzavřená knihovna?
Velká knihovna zaplněná odshora dolů knihami je snem nejednoho knihomola. Poličky plné vázaných titulů působí velmi příjemně a jsou pěkným designovým doplňkem. Právě proto se v dnešní době preferují knihovny bez dvířek. Knihy jsou pěkně vidět a jsou vždy dostupné.
Zavírací knihovny jsou však praktické. Díky dvířkům se na knihy a na poličky neukládá tak rychle prach. Otevřenou knihovnu je třeba čistit a vysávat mnohem častěji. Zbytečný nános prachu by vám nebo vašim dětem mohl způsobit zdravotní problémy. Své o tom vědí především astmatici a alergici. Pokud je to i váš případ, zvolte raději knihovnu se skleněnými dvířky alespoň na horních, těžko dostupných poličkách.
Náš zákazník si je vědom toho, že knihy jsou nebezpečným lapačem prachu, a tak zvolil knihovnu, která má většinu poliček uzavřenou prosklenými dvířky. Zdroj: sedackyphase.cz
U stěny nebo v prostoru?
Ne každý má to štěstí, že má na knihovnu místo u stěny. Realitou to bývá především v malých bytech či v moderních domácnostech, kde místo stěn hrají prim velká okna. Jak to tedy potom vyřešit s knihami? Dnes už ani to není problém, řada výrobců prodává policové systémy, které jsou otevřené z obou stran. Do prostoru se dají postavit jako efektní dělicí stěna. Pokud jste například majitelem garsonky a potřebujete oddělit obývací část od spací, umístěte stěnu do prostoru třeba za sedací soupravu. Alespoň opticky tak dosáhnete kýženého předělení.
Poličky nebo klasický nábytek?
V moderních domácnostech se čím dál více na stěnách množí obyčejné police. Jsou relativně levným řešením a díky jejich jednoduchosti je můžete umístit tam, kam by se žádný jiný nábytek nevešel. Mají však určité nevýhody, o kterých je dobré vědět, než si je pořídíte.
Poličky na knihy nemusí být hluboké, zaplní tak i místa, kde by hlubší nábytek jinak překážel. Úložný prostor na knihy tedy můžete vyřešit také úzkými poličkami nad sedačkou, stejně jako náš zákazník. Zdroj: sedackyphase.cz
Nejdříve se přesvědčte, že stěna, na kterou je chcete umístit, má pevnou omítku, a že tam tedy police bude držet. Toto bývá často problém ve starších zděných domech, kde se omítka po vyvrtání drolí a police se pak často viklají. Pod váhou knih se mohou naklonit, nebo dokonce zřítit. Další nevýhodou většiny poliček je i chybějící boční ohraničení, které absentuje také na řadě moderních minimalistických knihoven. V takovémto případě je třeba myslet na zarážky na knihy, protože knihy jinak mají tendenci se sesouvat. Pro vlastní bezpečí raději poličky nezaplňujte celé a po stranách nechte trochu místa.
Pozor na děti!
Když už si knihovnu pořizujete, myslete i na bezpečnost všech členů domácnosti. Vysoká knihovna by měla být vždy pevně přichycena ke stěně. Jinak může snadno spadnout na malé dítě, které si ji splete s horolezeckou stěnou.
Vysoká knihovna, jako ta v obýváku našeho klienta, by měla být ke zdi přichycena, aby se v případě větší zátěže nezřítila. Zdroj: sedackyphase.cz
Věnujte pozornost nosnosti jednotlivých poliček. Zjistěte si, kolik kilo jedna police unese, aby se vám jednoho dne nestalo, že se vám poličky sesunou i s vaším intelektuálním vlastnictvím k zemi.
Malé děti také velmi rády vyndávají a zase zpět uklízí knihy na nejspodnějších poličkách. Pokud nechcete, aby došlo k úhoně vašich oblíbených knih, dejte do spodních poliček jen ty méně čtené anebo tam rovnou dětem zařiďte jejich vlastní knihovnu, případně poličky opatřete dvířky se zámkem.