Koupit si sedačku, to není jen tak. Důležité je předem zvážit, jak bude její barevnost ladit s ostatními součástmi místnosti. Naučte se kombinovat barvy jako bytový designér.

Abyste v domácnosti vytvořili dokonalou barevnou harmonii, stačí, když poslechnete dobře míněné rady odborníků. Vybrali jsme z nich ty, díky kterým zjistíte, že interiérový design je zábavná „věda“.

Barevné kolo

Barevné kolo je skvělou pomůckou, pokud si chcete v interiéru hrát s barvami téměř jako profesionál. Barvy jsou v něm rozděleny podle odstínů tak, aby bylo možné vidět vztahy mezi primárními barvami a jejich odstíny. Respektuje princip světelného záření základních barev – žluté, modré a purpurově červené. Zesilováním nebo oslabováním intenzity jejich záření vznikají jednotlivé odstíny – například sečtením všech tří dostaneme výslednou bílou, odečtením naopak černou.

Barevné kolo je základním nástrojem (nejen) interiérových designérů. Inspirujte se jím i vy.

 

Pro vytvoření dokonalé harmonie nebo dokonalého barevného kontrastu se lze na barevné kolo dívat třemi způsoby. Prvním je tzv. kombinování analogových barev, které můžeme najít i v přírodě. Díky tomu takové kombinace vypadají přirozeně a elegantně. Princip je jednoduchý: zvolíme si jednu část barevného spektra v kole, přeskočíme sousedící a další následující je ta, která se k vybrané barvě perfektně hodí.

Pomocí druhého způsobu využití barevného kola je možné vytvářet dokonalé barevné kontrasty. Jde o kombinování komplementárních barev, které jsou vzájemným opakem. V interiérovém designu se takové kombinace používají často k zvýraznění nebo k oživení některé části bytu či místnosti. K sedačce tak můžete použít kontrastní polštáře, konferenční stolek nebo barvu podlahy. Může jít i o malý doplněk – například zajímavý obraz, který bude tvořit kontrast k barvě stěny.

Harmonie a kontrast. Naši zákazníci si umí vytvořit oku lahodící interiér. Zdroj: sedackyphase.cz

 

Barevné kolo dokáže posloužit i tehdy, chcete-li vytvořit kombinace tón v tónu – tedy navzájem propojit barvy jednoho spektra. Důležité je uhlídat si míru a nepřehnat to. Soustřeďte se na jeden dominantní odstín a zvolte k němu maximálně další dva. Tón v tónu může být například sedací souprava a podlaha. Pokud zvolíte sedačku tmavohnědé barvy, podlaha by měla být buď o dva odstíny světlejší, nebo naopak tmavší. Stejný princip lze použít i při vytváření barevné kombinace sedačky a stěny.

 

Pravidlo 60-30-10

Pravidlo 60-30-10 je nadčasová formulka, která vám pomůže velmi snadno vytvořit barevnou harmonii v jednotlivých místnostech – znamená totiž dodat rovnováhu barvám použitým v prostoru. 60-30-10 je ve skutečnosti procentuální zastoupení jednotlivých barev. Pokud plánujete váš obývák zařídit „úplně od podlahy“, je pro vás toto pravidlo zcela ideální.

60% barva je tou hlavní v daném prostoru. Nejčastěji je to barva stěn a těch největších součástí obývacího pokoje – podlahy, koberců nebo sedačky. Tato barva tvoří pomyslné pozadí i základ, od kterého by se měly odvíjet další barevné kombinace.

30% barva je sekundární a měla by zabírat polovinu plochy, kterou zaujímá barva hlavní. Můžete ji použít na závěsy, křesla nebo třeba i na část stěn (například na tapetu). Důležité je, aby tato sekundární barva podpořila tu hlavní. Zároveň byste však měli přihlédnout k vzájemnému odlišení daných barev, aby to místnosti dodalo šmrnc (tedy žádný tón v tónu, soustřeďte se spíš na kombinaci analogových nebo komplementárních barev).

10% barva je důrazová. Právě ona by se měla nacházet na drobných předmětech, jakými jsou polštáře, dekorativní doplňky, umění nebo lampy. Může být buď tón v tónu k primární či sekundární barvě, nebo může vytvářet zajímavý výrazný kontrast.

Dominantní krémová a kontrastní cyklamenová. Dokonalá harmonie barev u našeho zákazníka. Zdroj: sedackyphase.cz

 

Chcete se odlišit od průměru?

Pokud máte v životě rádi zajímavé a netradiční věci, existuje ještě jedna možnost, jak dekorovat váš obývák, a to právě porušováním pravidel. Jedním takovým způsobem je například „pravidlo“ 110%, které velí použít místo jedné 10% důrazové barvy hned dvě. Polštáře zvolte ve dvou různých barvách nebo přidejte svícny jiné barvy – barvy ostatních doplňků. Stále však mějte na paměti barevné kolo a použijte buď analogové, nebo komplementární barvy.

Zajímavý může být i jednobarevný interiér. Pokud vás zajímá právě takto řešená obývací místnost, v pravidle 60-30-10 použijte pouze jednu část barevného spektra. Ideální jsou kombinace buď šedých, nebo bílých odstínů.

Ovšem pravidlo, které je ze všech nejdůležitější, je pravidlo dobrého pocitu. Ve vašem obývacím pokoji nebo jakékoliv jiné místnosti se musíte cítit příjemně. Neměla by vás proto rušit žádná barva ani její kombinace. Nesnažte se tedy násilím míchat barvy, pokud se s nimi neumíte vnitřně ztotožnit. Dejte buď na svou intuici, nebo si na pomoc přivolejte zkušeného bytového designéra. Ten vezme v úvahu vaše představy a preference a propojí je se svými odbornými zkušenostmi.