Urbanistický, industriální nebo městský. Tento styl může mít různé pojmenování, ale podstata zůstává stejná – vyzvednout individualitu či jedinečnost a zkombinovat na první pohled nezkombinovatelné. Obývák v urban stylu můžete mít i vy!

Říká se, že urban styl je stylem mladých, městských a kreativních lidí. Je s ním spojováno mj. bydlení na netradičních místech – v bývalých skladech, továrnách či obchodních prostorách.

To vše je sice pravda, ale nemusí to tak být do puntíku. Industriální styl je vhodný pro každého, kdo se nebojí netradičních kombinací a interiérových doplňků, a vytvořit se dá kdekoliv, nejen v otevřeném prostoru staré továrny. Je přitom jedno, jestli inspiraci budete hledat na bleších trzích, na půdě u prarodičů nebo v moderních designových obchodech. Urban styl prakticky nezná hranice, ovšem pár typických znaků přece jen má.

Bohémský a originální

50., 60. a 70. léta představují specifické období v dějinách designu, ale také jsou inspirací pro moderní industriální interiéry. Zatímco v uvedených letech bylo minimalistické socialistické zařízení běžnou součástí domácností, dnes jsou tehdy nenáviděné kusy nábytku vyhledávanou komoditou.

Právě kombinování starého (nebo imitace starého) s nejnovější technologií a surovostí materiálů doplňků je to, co charakterizuje urban styl. Není primárně určen pro romantické duše a milovníky pastelových či zemitých barev (pro ty je vhodnější spíše styl provence, o kterém jsme psali v předchozím blogu), ale spíše pro bohémy, kteří se nebrání netradičním řešením.

Ze starých palet dokážete vytvořit například originální konferenční stolek. Zdroj: eshop.sedackyphase.cz

 

Industriální interiér je typický využíváním originálních doplňků, které původně sloužily zcela jinému účelu (např. dřevěné palety, věšáky, kola či staré smaltované reklamní poutače). Spojuje se v něm vintage, street art (pouliční umění) i krása surových materiálů, proto je každý interiér zařízený v urban stylu originální a jedinečný.

Patero dekorování v urban stylu

  1. Moderní zařízení a originální doplňky

Minimalistické a moderní kusy nábytku či elektroniky kombinujte s poklady z půdy či z bleších trhů. K luxusní kožené sedačce a širokoúhlému televizoru umístěte například staré funkcionalistické křeslo zděděné po rodičích nebo si vyrobte konferenční stolek ze starých palet. Zajímavé kousky můžete najít i mezi novinkami – například v našem e-shopu nabízíme konferenční stolek Tulsa, který je kombinací dřeva a komaxitu a svou jednoduchostí do urban stylu perfektně zapadne.

Jednoduchý černý stolek z komaxitu a dřeva je pro obývací pokoj v urban stylu ideální. Zdroj: eshop.sedackyphase.cz

 

Jako doplněk může sloužit otřelá cedulka s reklamním nápisem či starý šicí stroj. V podstatě to může být cokoliv, co vy sami považujete za umění.

 

  1. Syrové materiály

Urban styl má navozovat nedbalost, mladickost, neúplnost a v jistém smyslu i opotřebovanost. Typické jsou pro něj odhalené cihlové nebo betonové zdi (vysoký betonový strop je hitem), masivní dřevěná podlaha nebo kovová patina. Pokud k modernímu jídelnímu stolu umístíte ošoupané kovové židle (klidně může být každá úplně jiná), určitě se trefíte do stylu. Stejně tak, pokud jako osvětlení zvolíte holé žárovky visící na kabelu.

Betonové stěny, dřevěná podlaha a velká holá skleněná okna – prostor přímo stvořený pro urban styl.

 

  1. Kov a dřevo

I když urban styl může navenek působit nedbale, opírá se o kvalitu používaných materiálů. Dokonale se v něm dají kombinovat přírodní materiály jako kov a dřevo (také v nehotové podobě). Do obývacího pokoje můžete umístit například holý kovový regál, který poslouží jako knihovna. Pokud máte tvůrčího ducha, některé kusy nábytku si můžete vytvořit i sami. Sežeňte si například starší větší fošnu, zkombinujte ji s železnými trubkami, které poslouží jako nožičky, a máte originální konferenční stolek.

Jednoduchý kovový regál, žárovka visící na kabelu či kolo zavěšené jako dekorace – typický urban styl. Zdroj: eshop.sedackyphase.cz

 

  1. Otevřený, ale také menší prostor

K urban stylu se ideálně hodí velký otevřený prostor s vysokým stropem, ale ne každý má takovou možnost bydlení. Vytvořit si ho můžete i v menším bytě či v garsonce, když vsadíte na originální doplňky.

   5. Přírodní barvy, matné i metalické odlesky

Jaké jsou barvy urban stylu? V této otázce neplatí prakticky žádná pravidla, ale v každém urban interiéru by se měly najít kovové odlesky i barvy přírody. Černá a šedá zde mohou být hlavními i doplňkovými barvami. Co se týče kombinování barev, urban styl je spíše střídmý – nábytek by měl ladit se stěnami nebo podlahou. Vyřádit se však můžete na doplňcích – barvami může hýřit například koberec pod konferenčním stolkem, polštářky na sedačce či umělecké předměty. Množství zajímavých doplňků v metalických odlescích můžete ulovit v našem e-shopu. Inspiraci při dekorování tohoto urban interiéru jsme našli například ve vázách SILK nebo v míse RENIE.