Sníte o funkčním obýváku? Nechcete v malém prostoru zakopávat o zbytečně velkou sedačku? Rádi byste u vás pohodlně usadili i případnou návštěvu? Ano, při koupi nové sedačky musíte myslet na mnoho věcí. Vzhledem k tomu, že ji nevybíráte každý den, shrnuli jsme pro vás nejčastější chyby, které při výběru sedací soupravy děláte. Nabízíme i rady a tipy, jak jim předejít.

Chyba č. 1. Nevíte přesné rozměry místnosti.

„Lásko, jak dlouhá je ta stěna?‟

„Jak to mám vědět, ty sisi to zapisoval!‟

Podobný rozhovor není při výběru vhodného sedacího nábytku výjimkou. Zákazníci nám v obchodě často nedokážou říct, jak velkou sedačku vlastně potřebují.

Proto si před návštěvou obchodu s nábytkem precizně změřte všechny stěny a váš současný nábytek. Pořiďte si půdorys místnosti, nebo dokonce 3D plán. Díky chytrým telefonům ho můžete mít stále s sebou. Nezapomenete tak na výšku oken a na výstupky jako jsou parapety, radiátory či potrubí.

Při nákupu nábytku nezapomeňte ani na případné výstupky, které by vám mohly vadit. Takto nakonec dopadl jenom pracovní stul. Co kdy by to ale byla drahá sedačka?  zdroj: archiv

Noste s sebou metr! Ulehčí vám čas a práci. Vždy si budete jistější, když si daný sedací nábytek sami přeměříte a lépe si představíte, co se vedle něj vejde nebo jak daleko bude televize.

Nezapomeňte se s prodejcem poradit o tom, jak nábytek doručit. Změřte si šířku všech dveří, kterými je třeba sedačku pronést. Prodejce by měl vědět, zda projde, anebo je třeba hledat jiné řešení.

Doručení sedačky není hračka. Změřte si pořádně všechny dveře, kterými je třeba nábytek pronést, aby nové dřevěné zárubně nedopadly jako ty na obrázku. zdroj: archiv

 

Chyba č. 2. Snažíte se vměstnat rohovou sedačku i tam, kam se nehodí.

Sezení do rohu je oblíbené především u velkých rodin. Dobře si ale rozmyslete, zda ho doopravdy potřebujete. Zbude vám pak prostor i na další nábytek, který chcete v obýváku mít? Kolik lidí bude sedačku každodenně využívat? K jakému účelu bude sloužit? Kam posadíte návštěvy? Díky těmto otázkám možná zjistíte, že vám bude stačit pohovka pro dvě až tři osoby.

Rohová sedačka, jako například Lugano, je skvělá pro velkou rodinu, ale v malých obývácích může překážet. zdroj: sedackyphase.cz

Abyste v malém prostoru neplýtvali místem, můžete menší sedačku doplnit jednou nebo vícero taburetkami, které vám poslouží nejen jako sezení pro návštěvy. Hodí se i jako podložka pod nohy nebo náhrada konferenčního stolečku.

Počítáte ve vašem obývacím prostoru s televizí? Dejte si záležet na tom, aby většina míst sedací soupravy byla umístěna tak, aby lidé koukali na obrazovku zepředu. Jinak byste si mohli zničit oči a záda.

 

Chyba č. 3. Chcete mít rozkládací sedačku za každou cenu.

Sezení i postel v jednom – je to neuvěřitelně praktické řešení a i my jej rádi doporučujeme do menších bytů. Potřebujete ale rozkládací sedačku právě vy? Nenašlo by se u vás jiné místo pro uložení hostů než v obýváku?

Rozkládací sedací souprava (v tomto případě Palermo) vyhovuje těm, kteří nemají jiné místo na spaní pro hosty. Pokud můžete návštěvy uložit jinam, raději si kupte pevnou pohovku. zdroj: sedackyphase.cz

Gauč, který není rozkládací, je přeci jen pohodlnější. Takže pokud na něm trávíte hodně času, rádi sledujete filmy anebo si čtete, pohodlné sezení by pro vás mělo být prioritou.

 

Chyba č. 4. Myslíte si, že luxusně vypadá jen kožená sedací souprava.

Vypadá vznešeně a je dobře omývatelná. Jenže cena kvalitní kožené sedací soupravy je vyšší než té s textilním potahem. Ne každý si ji může dovolit.

Kromě toho, než si místečko na kožené sedačce pěkně vysedíte, může celkem studit. Především lidé citlivější na výkyvy teplot mají pak tendenci zakrývat sedačku dekou. Vzhledem k počáteční investici je to doopravdy škoda.

Luxusně může působit i látkový potah, stejně jako na sedačce Montreal. zdroj: sedackyphase.cz

Pokud tedy toužíte po dobře vypadající sedačce, která se snadno vyčistí, ptejte se u prodejců po omyvatelných textiliích. Některé z nich dokonce imitují kůži.

 

Chyba č. 5. Zapomínáte, že barevnost se může okoukat.

Asi největším problémem bývá barevnost sedačky. Jste si vědomi toho, že jde o velký kus nábytku, na který se budete dennodenně dívat několik let. V důsledku toho někdy volíte až příliš tmavé nebo fádní odstíny. Také nesmíte zapomínat, že barevnost pohovky a křesel působí ve velkých obchodních prostorech jinak než ve vašem útulném obýváku.

Černé křeslo (na obrázku Faro), může ve velké osvětlené prodejně vypadat subtilněji. V malém prostoru vašeho obýváku ale může být jako pěst na oko. zdroj: sedackyphase.cz

Když kupujete sedací nábytek, měli byste už mít rozmyšlené, do jakých barevných tónů bude obývák laděný a jaké další výrazné věci se budou v prostoru nacházet. Promyslete si, jak na vás působí jednotlivé barvy a jestli se na nich shodne celá rodina.

Naštěstí díky moderním technologiím už můžete mít fotky vašeho obýváku a dalšího nábytku všude s sebou. Pokud si nevíte s barevností rady, vše podstatné si nafoťte na telefon a ptejte se na názor přátel anebo přímo u prodejce.

 

Váš PHASE tím

 

zdroj:

http://www.houzz.com/ideabooks/373308/list/six-tips-for-choosing-the-perfect-sofa?ps=1
http://www.wikihow.com/Choose-Living-Room-Furniture